Nasz Cel

Co jeśli moglibyśmy wychowywać
nasze dzieci wszyscy razem?

Pragniemy żyć w ciągłym natchnieniu, radości, spokoju. Chcemy widzieć w sobie i innych codziennie błysk w oczach. Czuć się wolni, jak i w połączeniu z drugim człowiekiem i naturą. Robić to co czujemy że chcemy robić i nam sprawia radość.

Aby tak żyć, podróżujemy kamperem doświadczając życia w wyjątkowych miejscach, wśród wyjątkowych ludzi. Odwiedzamy społeczności w których odnajdujemy:
– życie zgodne z naturą
– samowystarczalność
– wspólne wychowywanie dzieci
– zdrowe własne jedzenie
– ciągły rozwój osobisty otwierający nas na więcej miłości i wolności.

Dajemy od siebie to co potrafimy, bazując na umiejętnościach i pasjach które mamy, tak jak to potrafimy robić w danym momencie najlepiej.

Gdy znajdziemy miejsce w którym chcemy żyć, osiedlimy się tam. Jeśli nie znajdziemy, zainicjujemy taką społeczność sami. Z miejsc które odwiedzamy, tworzymy nagrania i dzielimy się nimi z Wami. Robimy to ponieważ chcemy abyście nas i te miejsca poznali, i jeśli poczujecie, że to co tworzymy w mniejszej lub większej części jest również Waszym marzeniem, to będziemy szczęśliwi widzieć wasze odpowiedzi na nasze wezwanie do wszechświata, którym jest zjednoczenie się we wspólnym celu tworzenia takiej eko-wioski.

Kraków, Zakamycze

Główne wnioski:

 • Gdy w społeczności jest więcej żywej energii żeńskiej, może powstać chaos. Potrzebna jest harmonia.
 • Początki społeczności mogą być intensywne i chaotyczne. Warto nie zaczynać od zera, ale od początkowo przyjętej zasadach, które następnie można zmieniać.
 • Życie w domu społecznościowym z dziećmi jest dla nas zbyt intensywne.
 • Wspólny ogród permakulturowy jest w stanie świetnie łączyć społeczność.

Pobądz, Pobądzianie, zachodniopomorskie

Przepiękna natura, świadomi, otwarci ludzie, którzy pobądziewają, czyli nieustannie świadomie odnawiają kontakt z Naturą, swoją i tą która nas otacza. Zakochałam się w tym miejscu. Sami zobaczcie. To co bierzemy z Pobądza, to:

 • Brak presji, „nic nie muszę, wszystko robię” i uzdrowiony sposób komunikowania się gdy jest brak harmonii w dawaniu i braniu powodują, że po prostu chcemy być w tym miejscu.
 • Idea wolności bez miliona zasad. Jest jedna zasada: „nie rób bliżniemu tego co Tobie nie miłe”.
 • Niesamowite przestrzenie i wolność, które one dają.
 • Starszyzna jest ważna dla funkcjonowania społeczności. Stabilizuje, uziemia, uzdrawia, tworzy fundament.
 • Ekscytację na chęć spotkania się i wywalania to co nas uwiera, wiedząc, że im głębiej i mocno w to wejdziemy, to to buduje.
 • Rozdzielone przestrzenie rodzin dają wiele możliwości, ale gdy jest to zbyt daleko, wtedy nie wspiera to zawiązywania się społeczności i wspólnych projektów.
 • Każdy ma swoją skalę komfortu, poczucia estetyki.

A także przez wchodzenia w żywe interakcje, emocje, lustra które doświadczylismy:

 • Inspiracje związane z tym co to znaczy być liderem. Czyli osobą która wspiera innych w rozwoju.
 • Gdy jest uzdrowiona męskość, wtedy w materii dużo się kreuje i stwarza to wiele możliwości.

Truskawkowe Pola, wielkopolskie

„Co bym radził? Nie szukać ideałów, bo żadne miejsce nie będzie idealne. Zrobić coś, zasadzić drzewo, cokolwiek, a nie siedzieć na dupie i narzekać albo kłócić się (…)”. Odwiedziliśmy Truskawkowe Pola, grupę osób, która znalazła piękne miejsce nieopodal Poznania i osiedla się po to, aby żyć wśród natury i bliżej siebie.

Niektóre przemyślenia, wnioski:

 •  Z każdym jest możliwe życie w społeczności. To nasza umiejętność dogadywania się z innymi i nie oceniania ich pokazuje, jak bardzo jesteśmy przygotowani do życia razem ponad podziałami.
 • Wielu z nas chce wyprowadzić się z miasta, pracy od-do, żyć w spokoju i bliżej natury. Nie jest to remedium na wszystko, a bardziej ucieczka. Aby czuć ten spokój, miłość i radość, potrzebujemy nauczyć się, jak żyć w ten sposób, w każdym momencie w tu i teraz. Nie łudzić się marzeniem, że jeśli się przeprowadzę to moje problemy się rozwiążą. Przestrzeń w tej zmianie może tylko wspierać. Zarówno osoby z otwartymi sercami jak i sama natura wokół nas mają uzdrawiającą moc, która pomaga, ale to my podejmujemy decyzję o zmianie.
 • Sposób, w jaki przechodzi się przez konflikty, weryfikuje społeczność. To jak potrafimy się rozluźnić i otwierać serce, jest główną jakością do tego, aby z biegiem czasu, wciąż się nam dobrze żyło.
 • Umiejętność tworzenia w materii – zachwycają nas proste rozwiązania, lekkość w tworzeniu.

Nasza eko-społecznościowa droga

2020 rok

1. Kupiliśmy kamper. Doświadczamy społeczności, tworzymy nagrania.
2. Mariusz prowadzi warsztaty Męska Jakość. Tworzy przestrzeń dla rozwoju męskich jakości, które w przyszłości chce zaszczepiać w społeczności.
3. Rodzi się Noe. Życie wspólnotowe z dziećmi jest dla nas ważne.
4. Prowadzimy warsztaty i sesje dla par. Wiemy, że jakościowe związki w społeczności powodują, że wspólnota kwitnie. Chcemy przelewać te jakości w społeczności.

2019 rok

1. Znajdujemy fundatorów pięknej ziemi pod społeczność – 30 hektarów na Warmii.
2. Inicjujemy na tej ziemi Rainbow Healing Gathering (około 200 osób bierze udział w zlocie).
3. Kupujemy jurtę i organizujemy spotkanie społecznościowe.
4. Tworzymy stronę http://miejscewzajemnosc.pl i plik roboczy z możliwą wizją społeczności i podstawowych zasad.
5. Podróżujemy po Skandynawii, odwiedzamy 4 społeczności – ekowioski (czego się nauczyliśmy – opiszemy w jednym z filmów).
6. Odwiedzamy wioskę Bhrugu Aranya (małopolskie), ziemię pod wioskę projektu Las, społeczność permakulturową w Podlodówku.
7. Bierzemy udział w dziesiątkach festiwali i warsztatach, europejskim zlocie Rainbow w Szwecji, prowadzimy warsztaty podczas festiwali.

Przed 2019 rokiem


1. Mariusz odwiedza dziesiątki organizacji w Europie (realizując projekt Reinvention Movie) z innowacyjnymi sposobami zarządzania opartymi o płaskie struktury (bez szefów). Analogiczna struktura może być solidnym fundamentem społeczności.
2. Mariusz odwiedza społeczność De Vlierhof w Niemczech. Odwiedzamy ekowioskę Brzozówka. Bierzemy udział w zlotach Rainbow w Polsce i Niemczech.
3. Prowadzi ponad 200 wywiadów przedstawiając, co oznacza być autentycznym, bez masek.
4. Ewa jak i Mariusz przechodzą przez setki (lub tysiące) godzin warsztatów i sesji, rozwijając się na płaszczyznach z zakresu komunikacji, duchowości, edukacji demokratycznej, gotowania według 5 przemian i innych.

5. Ewa realizuje liczne inicjatywy lokalne, projekty sąsiedzkie, projekty w ramach budżetu obywatelskiego na Ursynowie w Warszawie.